Біла лінія живота йде від мечоподібного відростка до лобка,— це лінія перетину апоневрозів прямих м’язів. По ширині вона більша у верхній частині живота, над пупком, а через 3 —4 см нижче від нього звужується й у вигляді тонкого тяжа прикріплюється до лобка. Виникнення грижі пов’язане з незакінченим розвитком апоневрозу, у якому залишаються щілиноподібні дефекти. Під час підвищення черевного тиску в ці дефекти виходить передочеревинна жирова клітковина. Утворюється так звана передочеревинна ліпома. У подальшому через ці отвори випинається очеревина, формується грижовий мішок, у який виходять внутрішні органи. Формується справжня грижа білої лінії живота.
О. П. Кримов розрізняє три види грижі білої лінії живота відповідно до їх локалізації: надпупкова, біляпупкова, пупкова. Останній вид зустрічається дуже рідко через анатомічні особливості білої лінії, яка нижче пупка звужується й ущільнюється, тому тут рідше утворюються дефекти. Найчастіше вмістом грижі є сальник, якщо грижі великих розмірів, у грижовому мішку може бути тонка, іноді товста кишка.
Симптоми грижі білої лінії живота
Ці грижі частіше мають безсимптомний перебіг і виявляються під час профоглядів або випадково. По серединній лінії живота виявляється округле випинання, що збільшується при напруженні. Випинання гладеньке, еластичне, під час натискання може зменшуватись, якщо його вмістом є сальник і тонка кишка, — дещо болюче. При защемлення грижі білої лінії живота (буває дуже рідко) виникає біль, грижове випинання не вправляється, під час натискання біль посилюється.
Диференціальний діагноз проводять з діастазом прямих м’язів. Під час напруження з’являється рівномірне випинання від мечоподібного відростка до пупка вздовж білої лінії, що свідчить про діастаз.
Лікування
Лікування тільки оперативне.
Техніка операції. Розтин шкіри над грижею по серединній лінії. Виділяють апоневроз з усіх боків від підлеглих тканин, а потім жирову клітковину. Ліпому розрізають уздовж і шукають грижовий мішок. Якщо грижового мішка немає, то це типова ліпома. Якщо вона розташована на тонкій ніжці, її перев’язують біля отвору апоневрозу і відсікають. Куксу зондом занурюють через отвір і краї дефекту зашивають вузловими шовковими чи капроновими швами. Якщо серед жирової клітковини знайдено грижовий мішок, його розкривають, оглядають вміст, внутрішні органи вправляють у живіт, прошивають грижовий мішок біля шийки, перев’язують. відсікають дистальніше. Після цього куксу також вправляють під апоневроз і зашивають дефект білої лінії. У деяких випадках, коли біла лінія живота стоншена, слабка, можна проводити пластику її шляхом стягування прямих м’язів вузловими швами (пластика за Сапежком).
Як правило, рецидивів грижі не буває. У випадку защемлення проводять екстрене оперативне втручання за тими самими принципами, але ревізію вмісту грижового мішка проводять спочатку, а тільки потім розсікають защемлювальне кільце.