Спленопортографія — метод контрастування судин портальної системи. Контрастну речовину вводять у пульпу селезінки і виконують рентгенографію. При спленомегалії, шлунково- кишкових кровотечах, гепатомегалії неясної етіології проводять транспарієтальну спленопортографію. Дослідження виконують у декілька етапів: пункція селезінки, спленотонометрія, спленопортографія.
Методика спленопортографії
Пункцію селезінки проводять у положенні на спині в дев’ятому-десятому міжребрових проміжках по середній або задній пахвинній лінії. Якщо селезінка збільшена, тоді пункцію проводять через передню черевну стінку на 3 см нижче від ребрової дуги по передній чи середній пахвинній лінії. Для запобігання попаданню в голку шматочка шкіри чи підшкірної основи її вводять з мандреном. Потім мандрен витягують, а до голки приєднують шприц. Поршень підтягують, пунктат переносять на предметне скло. Мазки роблять швидко. Наступним етапом є проведення спленотонометрії. В нормі кров’яний тиск у селезінці та у ворітній вені становить 80 — 150 мм вод. ст. Під час пункції селезінки визначають швидкість витіканні крові залежно від кількості краплин, потім приєднують флеботонометр Вальдмана. Показники вище ніж 200 мм вод. ст. свідчать про підвищення тиску в портальній системі. Після визначення внутрішньоселезінкового тиску приєднують шприц і вводять контрастну речовину, підігріту до 37 °С. Виконується спленопортограма на 7-8-й секунді від початку введення контрастної рідини.
Ускладнення, які можуть виникнути під час проведення спленопортографії, — це неповний та повний розрив селезінки, введення контрастної речовини в черевну порожнину. Інформативність методу велика. Вміст селезінкового пунктату: у разі портальної гіпертензії переважають лімфоїдні та лімфоретикулярні клітини; у разі селезінкової форми лімфогранулематозу, хвороби Гоше визначаються атипові клітини Березовського — Штернберга, Гоше.
У хворих із внутрішньопечінковим блоком, тотальною гіпертензією в портальній системі внутрішньоселезінковий тиск є достовірним показником рівня тиску у ворітній вені. За наявності позапечінкового блоку чи ізольованих форм портальної гіпертензії внутрішньоселезінковий тиск перевищує рівень тиску у ворітній вені та печінковій паренхімі.
У системі ворітної вени при незміненому кровообігу контрастування гілок ворітної вени не спостерігається. На спленопортограмі визначають депо контрастної речовини в селезінці, контрастовані селезінкову, ворітну вени та розгалуження ворітної вени в печінці. Розширення селезінкової та ворітної вен, деформація судинного малюнка печінки при цирозі, закидання контрастної речовини в гілки ворітної вени та контрастування її колатералей — ознаки портальної гіпертензії. За наявності позапечінкового блоку контрастування судин печінки при спленопортографії не відбувається.
У людей, яким проведено спленектомію, замість спленопортографії застосовують трансумбікальну портогепатографію. Контрастну речовину вводять через пупкову вену, виконують декілька рентгенівських знімків. На операційному столі портотонометрію та портогепатографію проводять шляхом пункції брижової вени голкою або через поліетиленовий катетер, уведений у просвіт вени.
На портогепатограмі чітко визначається місце впадіння пупкової вени у ворітну, розгалуження ворітної вени до судин 6-7-го порядку. Цей метод дуже цінний за підозри на пухлину печінки чи метастази пухлини в печінку. Якщо ми обстежуємо хворого з позапечінковим блоком, то цей метод дозволяє уточнити характер, ступінь поширення патологічного процесу, виявити шляхи колатерального відтоку крові; призначити раціональний метод лікування. Під час діагностики пухлини, ехінококозу та інших уражень печінки, за підозри на природжену артеріовенозну аневризму проводять рентгеноконтрастну артеріографію черевної аорти та її гілок.