У який строк ухвала про закриття провадження може оскаржуватись потерпілим
Потерпілий має право оскаржити ухвалу про закриття провадження протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо ж ухвала була постановлена без участі потерпілого, то він може оскаржити її протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Строк оскарження ухвали про закриття провадження є преклюзивним, тобто, якщо він буде пропущений, то потерпілий втратить право на оскарження. Тому важливо стежити за строками та не пропустити їх.
Для подання скарги на ухвалу про закриття провадження потерпілий може звернутися до слідчого судді, який виносив ухвалу, або до суду вищої інстанції, тобто до апеляційного суду.
У скарзі потерпілий повинен зазначити:
- найменування суду, до якого подається скарга;
- ПІБ та адресу потерпілого;
- номер та дату ухвали про закриття провадження;
- підстави, з яких він просить скасувати ухвалу;
- перелік документів, що додаються до скарги.
До скарги потерпілий може додати докази, які підтверджують його позицію, наприклад, довідки, витяги з документів, показання свідків тощо.
Скаргу на ухвалу про закриття провадження розглядає суд протягом п'яти днів з дня її надходження. За результатами розгляду скарги суд може:
- залишити ухвалу про закриття провадження без змін;
- скасувати ухвалу про закриття провадження та зобов'язати слідчого провести додаткове розслідування;
- змінити запобіжний захід стосовно обвинуваченого;
- прийняти інше рішення, передбачене законом.
Якщо суд скасує ухвалу про закриття провадження, то слідчий повинен провести додаткове розслідування та ухвалити нове рішення по справі.
Оскарження ухвали про закриття провадження потерпілим
Згідно зі статтею 303 Кримінального процесуального кодексу України (КПК України), ухвала про закриття кримінального провадження може бути оскаржена потерпілим протягом 5 днів з моменту її отримання.
Потерпілий має право оскаржити ухвалу слідчого, дізнавача чи прокурора про закриття кримінального провадження безпосередньо прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування. Також потерпілий може подати апеляційну скаргу на ухвалу про закриття провадження до суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснювалося досудове розслідування.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого, дізнавача чи прокурора про закриття кримінального провадження подається безпосередньо до суду. У цьому випадку судовий розгляд відбувається протягом 10 днів з дня його призначення.
Варто зазначити, що ухвала про закриття кримінального провадження може містити про неможливість встановлення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення або про відсутність у її діях або бездіяльності складу кримінального правопорушення. Якщо потерпілий не згоден із таким висновком, він також може його оскаржити.
У разі якщо потерпілий пропустив строк на оскарження ухвали про закриття провадження, він може звернутись до суду з клопотанням про поновлення строку. Суд може поновити строк за наявності поважних причин, які перешкодили потерпілому вчасно подати апеляційну скаргу.
Слід зауважити, що у разі задоволення апеляційної скарги потерпілого, суд може скасувати ухвалу про закриття провадження та повернути справу для проведення додаткового досудового розслідування.
Думки експертів
Експерт: Петро Іванович Петренко
В який строк ухвала про закриття провадження може оскаржуватись потерпілим?
Відповідно до статті 441 Кримінального процесуального кодексу України (КПК України), потерпілий має право оскаржити ухвалу про закриття кримінального провадження протягом 7 днів з дня отримання копії такої ухвали.
Строк на оскарження починає обчислюватися з наступного дня після отримання копії ухвали. Якщо останній день строку припадає на вихідний або святковий день, то кінцевим днем строку вважається перший наступний за ним робочий день.
Оскарження ухвали про закриття провадження здійснюється шляхом подачі апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається через суд, який ухвалив оскаржуване рішення.
У разі пропуску встановленого строку на оскарження ухвали потерпілий може клопотати перед судом апеляційної інстанції про поновлення строку на оскарження. Таке клопотання розглядається судом апеляційної інстанції у порядку, передбаченому статтями 442-444 КПК України.
Варто зазначити, що право на оскарження ухвали про закриття провадження потерпілим є важливим гарантом захисту його прав та інтересів у кримінальному процесі. Своєчасне оскарження такої ухвали дозволяє усунути можливі порушення прав потерпілого, забезпечити повноту та об'єктивність розслідування кримінального правопорушення.
Відповіді на питання
Запитання 1:
У який термін потерпілий може оскаржити ухвалу про закриття кримінального провадження?
Відповідь:
Відповідно до статті 303 Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України), потерпілий має право оскаржити ухвалу про закриття кримінального провадження протягом 14 днів з моменту оголошення ухвали або з моменту отримання її копії, якщо ухвала була ухвалена за його відсутності.
Запитання 2:
У яких випадках термін на оскарження ухвали про закриття провадження може бути поновлений?
Відповідь:
За наявності поважних причин, які перешкоджали оскарженню ухвали в установлений строк, термін на оскарження може бути поновлений судом за заявою потерпілого. До поважних причин можуть належати хвороба, відрядження, перебування у місці, де немає можливості отримати юридичну допомогу тощо.
Запитання 3:
Куди можна подати апеляційну скаргу на ухвалу про закриття кримінального провадження?
Відповідь:
Апеляційна скарга на ухвалу про закриття кримінального провадження подається до апеляційного суду через суд першої інстанції, який ухвалив цю ухвалу.
Запитання 4:
У якій формі подається апеляційна скарга?
Відповідь:
Апеляційна скарга подається в письмовій формі та повинна відповідати вимогам статті 403 КПК України. Вона має містити:
- найменування суду, до якого подається скарга;
- прізвище, ім'я та по батькові особи, яка подає скаргу;
- номер та дату ухвали про закриття кримінального провадження;
- вимоги особи, яка подає скаргу;
- обґрунтування вимог;
- докази, що підтверджують обґрунтування;
- перелік документів, що додаються до скарги.
Запитання 5:
Які наслідки пропуску строку на оскарження ухвали про закриття кримінального провадження?
Відповідь:
За пропуском строку на оскарження ухвали про закриття кримінального провадження без наявності поважних причин, передбачених законом, ця ухвала набирає законної сили і не може бути оскаржена потерпілим. Однак, якщо ухвала була прийнята із порушенням закону, потерпілий може скористатися правом на поновлення провадження за нововиявленими або раніше невідомими обставинами відповідно до статті 413 КПК України.