ПРОБЛЕМИ ЗАГАЛЬНОЇ ХІРУРГІЇ
5-8 ПОРІВНЯЛЬНА ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ВІДКРИТИХ ТА МІНІІНВАЗИВНИХ ВТРУЧАНЬ В ЛІКУВАННІ АБСЦЕСІВ ПЕЧІНКИ ТА СКУПЧЕНЬ РІДИНИ ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНОГО ПОХОДЖЕННЯ
Мошківський Г. Ю.
РЕФЕРАТ
У порівняльному аспекті вивчені результати лікування піогенних абсцесів печінки та позаорганних скупчень рідини післяопераційного походження у 328 хворих з застосуванням черезшкірних ехоконтрольованих та відкритих втручань. Доведена ефективність та конкурентоспроможність мініінвазивних технологій у таких хворих.
Ключові слова: абсцес печінки; позаорганні скупчення рідини; черезшкірні ехоконтрольoвані втручання; відкриті операції.
9-12 ПРОГНОЗУВАННЯ ФАКТОРІВ РИЗИКУ ВИНИКНЕННЯ НЕСПРОМОЖНОСТІ ШВІВ ТА ВИБІР МЕТОДУ ФОРМУВАННЯ АНАСТОМОЗУ ПІД ЧАС РЕКОНСТРУКТИВНО-ВІДНОВНИХ ОПЕРАЦІЙ НА ТОВСТІЙ КИШЦІ
Косован В. М.
РЕФЕРАТ
На основі статистичного аналізу 17 прогностичних факторів ризику виникнення неспроможності швів товстокишкових анастомозів (НШТКА) у 237 пацієнтів встановлений достовірний кореляційний зв’язок з 7 факторами. Результати регресійного аналізу підтвердили вплив методу формування анастомозу на частоту ускладнення активного запалення тканин у зоні формування анастомозу, технічних погрішностей під час мобілізації стінки та грубого накладання швів, внутрішньостінкового порушення кровообігу, загальних порушень кровообігу, локального інфікування та гіпопротеїнемії. Використання аналізу таблиць поєднаності для порівняння за порядковим та інтервальним предикторами з використанням непараметричного аналізу з подальшим використанням регресійного аналізу (метод бінарної логістичної регресії) дозволив виділити найбільш прогностично значущі фактори ризику виникнення НШТКА.
Ключові слова: неспроможність швів товстокишкових анастомозів; прогностичні фактори ризику.
13-15 ОПТИМИЗАЦИЯ ЛЕЧЕНИЯ ОСТРОГО ДЕСТРУКТИВНОГО ХОЛЕЦИСТИТА ПУТЕМ ПРИМЕНЕНИЯ МИНИЛАПАРОТОМНОГО ДОСТУПА, ЛАЗЕРНОГО ИЗЛУЧЕНИЯ И РЕГИОНАРНОЙ ЛИМФОТРОПНОЙ ТЕРАПИИ
Мамедов Р. А., Мамедов К. М., Юсубов М. О., Гасымов Э. М., Дадашев А. И., Агаева Н. И.
РЕФЕРАТ
Проведен сравнительный анализ результатов лечения 120 пациентов по поводу деструктивной формы желчнокаменной болезни (ЖКБ). В зависимости от примененного оперативного доступа и консервативной терапии после операции пациенты распределены на две группы. В основной группе у 58 пациентов по поводу деструктивной формы ЖКБ применены минилапаротомный доступ с использованием аппарата «мини—ассистент» М. И. Прудкова, после операции — низкоинтенсивное лазерное излучение и регионарная лимфотропная терапия. В группе сравнения у 62 пациентов использовали различные лапаротомные доступы и проводили стандартную послеоперационную терапию. Нормализацию клинических, лабораторных и иммунных показателей в основной группе наблюдали в 2 раза раньше, чем в контрольной, при этом экономический и морально—психологический эффект определялся уменьшением количества использованных лекарственных средств и продолжительности лечения больных в стационаре.
Ключевые слова: желчнокаменная болезнь; хирургическое лечение; иммуноглобулины; лимфотропная терапия.
16-19 ДОСВІД ЗАСТОСУВАННЯ РОЗЧИНУ ДЕКАМЕТОКСИНУ В ЛІКУВАННІ ХІРУРГІЧНОГО ПЕРИТОНІТУ
Бойко В. В., Логачов В. К., Тимченко М. Є.
РЕФЕРАТ
На основі аналізу результатів дослідження експериментального та клінічного матеріалу встановлено, що використання розчину катіонних антисептиків (у тому числі декаметоксину 0,02%) для санації черевної порожнини дозволяє досягти значного зменшення мікробного забруднення під час санації, в подальшому — частоти післяопераційних ускладнень і летальності у хворих при хірургічному перитоніті.
Ключові слова: хірургічний перитоніт; санація черевної порожнини; декаметоксин.
20-23 КОМБІНОВАНЕ ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ СТЕНОЗУ СОННИХ АРТЕРІЙ ВИСОКОГО СТУПЕНЯ ТА ОЦІНКА ЙОГО ЕФЕКТИВНОСТІ З ВИКОРИСТАННЯМ МЕТОДУ УЛЬТРАЗВУКОВОГО ДУПЛЕКСНОГО СКАНУВАННЯ
Мазур С. Г., Костюк М. Р.
РЕФЕРАТ
Вивчено прохідність сонних артерій (СА) та інтегральні показники церебральної гемодинаміки у пацієнтів при стенозі СА високого ступеня з використанням ультразвукового дуплексного сканування (УЗДС) до і після оперативної корекції. В клініці у 62 хворих з приводу стенотичного ураження СА у 2003—2011 рр. виконано каротидну ангіопластику і стентування (КАС), у деяких — у поєднанні з каротидною ендартеректомією (КЕА). При стенозі СА високого ступеня встановлені значні порушення інтегральних показників церебрального кровотоку: суттєве зменшення показника загального церебрального об’ємного кровотоку за рахунок його каротидної складової. При стенозі високого ступеня однієї внутрішньої СА (ВСА) у поєднанні з оклюзією протилежної ВСА гемодинамічні показники характеризувалися більшою вираженістю порушення і більшим напруженням компенсаторних механізмів, що проявлялося достовірним зменшенням загального церебрального об’ємного кровотоку на тлі достовірного збільшення його вертебральної складової. За оклюзійного ураження контралатеральної ВСА після корекції стенозу ВСА високого ступеня спостерігали позитивну динаміку змін кровотоку у каротидних і вертебро—базилярному басейнах, що свідчило про компенсаторно—адаптаційні механізми ауторегуляції кровотоку головного мозку.
Ключові слова: стеноз сонних артерій; хірургічне лікування; ультразвукове дуплексне сканування.
24-29 ПРИМЕНЕНИЕ АУТОЛОГИЧНЫХ АСПИРАТОВ, А ТАКЖЕ МУЛЬТИПОТЕНТНЫХ СТРОМАЛЬНЫХ КЛЕТОК КОСТНОГО МОЗГА И ЖИРОВОЙ ТКАНИ В СОСУДИСТОЙ ХИРУРГИИ
Дрюк Н. Ф., Киримов В. И., Барна И. Е., Дмитренко И. П., Шкуропат В. Н.
РЕФЕРАТ
На основании проведенных экспериментов на животных, а также данных литературы доказано стимулирующее влияние трансплантации стромальных клеток жировой ткани (ЖТ) в виде стромально—васкулярной фракции (СВФ) на ангиогенез и репаративные процессы в тканях в условиях ишемии. Разработана и внедрена тактика лечения больных по поводу хронической ишемии тканей нижних конечностей с применением сочетанных методов хирургического лечения, в частности, аутотрансплантации аспирата костного мозга (АтАКМ) в ишемизированные ткани, ротационной остеотрепанации (РОТ), реконструктивных и эндоваскулярных вмешательств на проксимальном сегменте конечностей. Доказана эффективность и перспективность применения аутоаспиратов костного мозга (КМ) и ЖТ в лечении больных с ишемией тканей верхних конечностей вследствие тромбооблитерирующего поражения периферического русла.
Ключевые слова: хроническая ишемия тканей конечности; аутологичные клеточные материалы; аспират жировой ткани; стромально—васкулярная фракция; аспират костного мозга; ангиогенез.
30-34 МЕТОДИ ЗАГАЛЬНОЇ АНЕСТЕЗІЇ ПРИ ВІДЕОТОРАКОСКОПІЧНИХ ОПЕРАТИВНИХ ВТРУЧАННЯХ: ПРІОРИТЕТИ І МОЖЛИВОСТІ
Опанасенко М. С., Леванда Л. І., Кононенко В. А., Калениченко М. І., Терешкович О. В., Конік Б. М., Демус Р. С., Обремська О. К., Клименко В. І.
РЕФЕРАТ
Вивчені особливості ендобронхіальної інтубації та забезпечення параметрів однолегеневої вентиляції (ОЛВ) при відеоторакоскопічних (ВТС) втручаннях. Наведені різні методи досягнення колапсу легені. Викладені основні принципи медикаментозного анестезіологічного забезпечення, а також перспективи покращення умов хірургічного комфорту та оптимізації анестезії.
Ключові слова: ендобронхіальна інтубація; однолегенева вентиляція; колапс легені; медикаментозне анестезіологічне забезпечення; відеоторакоскопічні оперативні втручання.
35-37 КРИТЕРИИ ВЫБОРА МЕТОДА ХИРУРГИЧЕСКОГО ЛЕЧЕНИЯ ПОСТРАДАВШИХ С ВНУТРИПЛЕВРАЛЬНЫМ ПОСТТРАВМАТИЧЕСКИМ КРОВОТЕЧЕНИЕМ ПРИ ЗАКРЫТОЙ ТРАВМЕ ГРУДИ
Бойко В. В., Замятин П. Н., Хащина В. А., Замятин Д. П.
РЕФЕРАТ
Изучена роль клинико-инструментальных методов исследования для установления критериев выбора хирургического лечения пострадавших по поводу внутриплеврального посттравматического кровотечения (ВПК) при закрытой травме груди (ЗТГ).
Ключевые слова: закрытая травма груди; внутриплевральное посттравматическое кровотечение; хирургическое лечение.
38-42 КОРРЕКЦИЯ МЕТАБОЛИЧЕСКОЙ ГИПОКСИИ У ПОСТРАДАВШИХ С ТЯЖЕЛОЙ ТЕРМИЧЕСКОЙ ТРАВМОЙ В СТАДИИ ОЖОГОВОЙ СЕПТИКОТОКСЕМИИ
Козинец Г. П., Осадчая О. И., Цыганков В. П., Исаенко Н. П., Жернов А. А., Боярская А. М.
ЕФЕРАТ
Изучена клиническая эффективность препарата реамберин в коррекции метаболической гипоксии у пострадавших с тяжелой термической травмой в стадии ожоговой септикотоксемии. Установлена высокая эффективность препарата в коррекции нарушений в системе антиоксидантной защиты организма, его значительная антитоксическая активность. Установлена роль реамберина в сохранении функционирования систем гуморальной детоксикации и антимикробной резистентности у пострадавших с тяжелой термической травмой.
Ключевые слова: ожог; метаболическая гипоксия; антиоксидантная система; эндотоксикоз; функциональная активность фагоцитирующих клеток.
43-45 ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАЛЬНОЇ ТАКТИКИ ПРИ ВИРАЗКОВІЙ ШЛУНКОВО-КИШКОВІЙ КРОВОТЕЧІ З ВЕРХНІХ ВІДДІЛІВ ТРАВНОГО КАНАЛУ
Кришень В. П., Трофімов М. В., Діденко В. І.
РЕФЕРАТ
Проведений глибокий статистичний аналіз результатів лікування хворих з приводу виразкової шлунково—кишкової кровотечі (ШКК) за 2 роки роботы центру шлунково—кишкової кровотечі м. Дніпропетровська. Встановлено, що застосування ендоскопічного гемостазу сприяло зменшенню частоти виконання оперативних втручань, поліпшенню результатів лікування хворих.
Ключові слова: виразка шлунка та дванадцятипалої кишки; шлунково—кишкова кровотеча; лікувальна тактика.
46-47 КОМПЛЕКСНЕ ЛІКУВАННЯ ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНОГО ПЕРИТОНІТУ ЯК МЕТОД ПРОФІЛАКТИКИ СПАЙКОВОЇ ХВОРОБИ У ДІТЕЙ
Русак П. С.
РЕФЕРАТ
Дослідження присвячене вивченню ефективності застосування ліпосомальних препаратів в лікуванні складної абдомінальної патології — післяопераційного перитоніту у дітей. Проведено порівняння клініко—інструментальних критеріїв ефективності двох методів хірургічного лікування цього ускладнення — лапаротомії (відкритий метод) та лапароскопії з застосуванням ліпосомальних препаратів. Наведені переваги лапароскопічного методу у порівнянні з відкритим.
Ключові слова: перитоніт; лапаротомія; лапароскопія; ліпосомальні препарати; діти.
48-50 ОСОБЛИВОСТІ ХІРУРГІЧНОГО ЛІКУВАННЯ ДЕФЕКТІВ ПОПЕРЕКОВО-БІЧНОЇ ДІЛЯНКИ ЧЕРЕВНОЇ СТІНКИ У ХВОРИХ ПОХИЛОГО Й СТАРЕЧОГО ВІКУ
Воровський О. О.
РЕФЕРАТ
Проаналізовані результати хірургічного лікування 44 хворих з дефектами попереково—бічної ділянки черевної стінки віком від 60 до 78 років. Причинами утворення дефектів у 32 (72,7%) хворих була грижа після оперативних втручань на органах сечової системи з використанням люмботомних доступів; у 4 (9,1%) — грижа, у 2 (4,5%) — евентрація після застосування троакарів під час лапароскопічних операцій; у 2 (4,5%) — грижа, у 2 (4,5%) — евентрація, у 2 (4,5%) — евісцерація через отвори після видалення дренажів з черевної порожнини. Для попередження їх утворення запропонований спосіб дренування черевної порожнини після лапароскопічних операцій (патент України на корисну модель 51170 від 12.07.10). Аутопластика з використанням власних тканин виправдана за розмірів дефекту W1. За наявності більших дефектів показана алопластика за методом sub lay в запропонованому оригінальному способі.
Ключові слова: дефекти попереково—бічної ділянки; хворі похилого і старечого віку.
ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
51-54 ТРАНСПЛАНТАЦІЯ ЖИРОВОЇ ТКАНИНИ, ЗБАГАЧЕНОЇ АЛОГЕННИМИ МЕЗЕНХІМАЛЬНИМИ МУЛЬТИПОТЕНТНИМИ СТОВБУРОВИМИ КЛІТИНАМИ, В УМОВАХ ЕКСПЕРИМЕНТУ
Поляченко Ю. В., Запольська К. М., Кучук О. В., Кирик В. М., Цупіков О. М., Клименко П. П., Салютін Р. В., Онищенко Г. М., Шаблій В. А.
РЕФЕРАТ
Проведене експериментальне дослідження з метою вивчення впливу трансплантації нативних алогенних мультипотентних мезенхімальних стовбурових клітин на процеси приживлення та функціонування гетеротопічно трансплантованої аутологічної жирової тканини. В клітинно-тканиному графті, де як клітинний компонент використані нативні алогенні мезенхімальні стовбурові клітини, відзначали погіршення показників виживання адипоцитів та активацію деструктивних і запальних процесів.
Ключові слова: трансплантація; стовбурові клітини; жирова тканина.
55-60 ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ СТАНУ НЕЙРОМЕДІАТОРНОГО ТА ВОДНО-ІОННОГО ОБМІНУ ПІД МАГНІТО-ЛАЗЕРНИМ ВПЛИВОМ
Зубкова О. В.
РЕФЕРАТ
В експериментальних дослідженнях вивчені зміни синтезу дофаміну в культурі нейроклітин з середнього мозку (СМ) новонароджених щурів; водно—іонного обміну в тканинах півкуль великого мозку (ПВМ) кролів; ультраструктурні зміни в синаптичному апараті нейронів неокортексу та СМ кролів під магніто—лазерним впливом (МЛВ). Ознаки інтенсивного синтезу та транспорту дофаміну, зміни кількісних показників водно—іонного обміну та ультраструктурних компонентів у синаптичному апараті нейронів свідчили про активацію нейромедіаторного та водно—іонного обміну під МЛВ. Це обґрунтовує можливість використання МЛВ у нейрохірургії, неврології, травматології при станах, що супроводжуються порушенням нейромедіаторного та водно—іонного обміну для попередження можливих ускладнень та покращення якості життя пацієнтів.
Ключові слова: півкулі великого мозку, культура нейроклітин; неокортекс; середній мозок; синаптичний апарат нейронів; водно—іонний обмін; магніто—лазерний вплив.
61-63 НАСЛІДКИ ВПЛИВУ ВИСОКОНАПІРНОГО СТРУМЕНЯ РІДИНИ НА СТІНКУ ПОРОЖНИСТОГО ОРГАНА
Сухін І. А.
РЕФЕРАТ
Наведені результати гістологічного дослідження препаратів, отриманих в експерименті під час операцій на безпородних кролях з метою вивчення наслідків впливу на стінку порожнистого органа високонапірного струменя рідини. Встановлено, що при використанні струменя діаметром 0,1 мм під тиском 30 атм. патологічні зміни в органі не виникають, перебіг репаративних процесів типовий.
Ключові слова: високонапірний струмінь рідини; рідинно—струминний дисектор; порожнистий орган; гістологічні дослідження; експеримент.
КОРОТКІ ПОВІДОМЛЕННЯ
64-65 ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ ЦУКРОВОГО ДІАБЕТУ ІІ ТИПУ, АСОЦІЙОВАНОГО З МОРБІДНИМ ОЖИРІННЯМ Тодуров І. М., Білянський Л. С., Перехрестенко О. В., Калашніков О. О., Давиденко Н. Г., Винниченко О. В.
65-67 ЛЕЧЕНИЕ СТЕНОЗА ПЕЧЕНОЧНОЙ АРТЕРИИ ПОСЛЕ ОРТОТОПИЧЕСКОЙ ТРАНСПЛАНТАЦИИ ПРАВОЙ ДОЛИ ПЕЧЕНИ ОТ ЖИВОГО РОДСТВЕННОГО ДОНОРА
Котенко О. Г., Попов А. О., Гусев А. В., Гриненко А. В., Григорян М. С., Коршак А. А., Федоров Д. А., Мошковский Г. Ю., Фуркало С. Н.
ІСТОРІЯ ХІРУРГІЇ
68-72 М. И. КОЛОМИЙЧЕНКО — ВЫДАЮЩИЙСЯ УКРАИНСКИЙ ХИРУРГ, УЧЕНЫЙ, ПЕДАГОГ, ОРГАНИЗАТОР ЗДРАВООХРАНЕ
Рыбаков С. И.
Статью подготовил и отредактировал: врач-хирург Пигович И.Б.