Біла лінія живота йде від мечоподібного відростка до лобка,— це лінія перетину апоневрозів прямих м’язів. По ширині вона більша у верхній частині живота, над пупком, а через 3 —4 см нижче від нього звужується й у вигляді тонко­го тяжа прикріплюється до лобка. Виникнення грижі пов’язане з незакінченим розвитком апоневрозу, у якому залиша­ються щілиноподібні дефекти. Під час підвищення ­черевного тиску в ці дефекти виходить передочеревинна жиро­ва клітковина. Утворюється так звана передочеревинна ліпома. У подальшому через ці отвори випинається очеревина, фор­мується грижовий мішок, у який виходять внутрішні органи. Формується справжня грижа білої лінії живота.

О. П. Кримов розрізняє три види грижі білої лінії живота відповідно до їх локалізації: надпупкова, біляпупкова, пупкова. Останній вид зустрічається дуже рідко через анатомічні особливості білої лі­нії, яка нижче пупка звужується й ущільнюється, тому тут рідше утворюються дефекти. Найчастіше вмістом грижі є сальник, якщо грижі великих розмірів, у грижовому мішку може бути тонка, іноді товста кишка.

Симптоми грижі білої лінії живота

Ці грижі частіше мають безсимптомний перебіг і виявляються під час профоглядів або випадково. По серединній лінії живота виявляється округле випи­нання, що збільшується при напруженні. Випинання гладеньке, еластичне, під час натискання може зменшуватись, якщо його вмістом є сальник і тонка кишка, — дещо болюче. При за­щемлення грижі білої лінії живота (буває дуже рідко) виникає біль, грижове випинання не вправляється, під час натискання біль посилюється.

Диференціальний діагноз проводять з діастазом прямих м’я­зів. Під час напруження з’являється рівномірне випи­нання від мечоподібного відростка до пупка вздовж білої лінії, що свідчить про діастаз.

Лікування

Лікування тільки оперативне.

Техніка операції. Розтин шкіри над грижею по серединній лінії. Виділяють апоневроз з усіх боків від підлеглих тканин, а потім жирову клітковину. Ліпому розрізають уздовж і шукають грижо­вий мішок. Якщо грижового мішка немає, то це типова ліпома. Якщо вона розташована на тонкій ніжці, її перев’язують біля отвору апоневрозу і відсікають. Куксу зондом занурюють через отвір і краї дефекту зашивають вузловими шовковими чи капро­новими швами. Якщо серед жирової клітковини знайдено грижо­вий мішок, його розкривають, оглядають вміст, внутрішні орга­ни вправляють у живіт, прошивають грижовий мішок біля шийки, перев’язують. відсікають дистальніше. Після цього куксу також вправляють під апоневроз і зашивають дефект білої лінії. У деяких випадках, коли біла лінія живота стоншена, слабка, можна проводити пластику її шляхом стягування прямих м’язів вузловими швами (пластика за Сапежком).

Як правило, рецидивів грижі не буває. У випадку защемлен­ня проводять екстрене оперативне втручання за тими самими принципами, але ревізію вмісту грижового мішка проводять спо­чатку, а тільки потім розсікають защемлювальне кільце.

от admin

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *