Пост опубликован: 10.04.2014
Бронхографія — метод контрастного дослідження трахеобронхіального дерева. Він застосовується з 1922 р.
Для проведення дослідження необхідне анестезіологічне забезпечення, передопераційна підготовка хворого, активна аспірація рентгеноконтрастної речовини з бронхіального дерева під час маніпуляції. Дотримання цих вимог зменшує кількість ускладнень та небажаних побічних явищ.
Бронхографія у дітей є основним діагностичним методом для виявлення природжених вад розвитку легенів (гіпоплазія легенів або гіпоплазія частки легені, звуження, розширення або деформація бронхів). При агенезії, аплазії легенів, додаткових бронхах, кістах легенів бронхографія є допоміжним методом обстеження.
Показання
Бронхографія показана дітям із вадами розвитку трахеобронхіального дерева, хронічними рецидивними запальними процесами в легенях, тривало існуючими агелектазами, хронічними абсцесами, колабованою більше ніж 2 міс легенею, у разі розвитку ускладнень після резекції легені чи пульмонектомії.
Протипоказання
Легенева кровотеча, серцево-судинна недостатність, важкий загальний стан, ідіосинкразія, запальні захворювання глотки.
Методика бронхографії
Бронхографію у дітей проводять під місцевою або загальною анестезією. Катетер уводять у головний бронх до нижньочасточкового з боку патологічного процесу, потім поступово заповнюють бронхіальне дерево контрастною речовиною. Рентгенограми при бронхографії у дітей виконують у прямій та бічній проекціях, у горизонтальному та вертикальному положеннях. Контрастну речовину видаляють за допомогою електровідсмоктувача.
У разі розвитку гнійних процесів у легенях (емпієма плеври або піопневмоторакс) після оперативного втручання на легенях утворюється залишкова плевральна порожнина. Інколи вона сполучається через норицю з трахеобронхіальним деревом. Для діагностики проводять фістулографію. Дитина лежить на здоровому боці. Контрастну речовину — йодліпол — уводять через м’який гумовий катетер, з’єднаний зі шприцом. Після заповнення порожнини проводять рентгенограму в прямій та, за необхідності, косій проекціях. Контрастну речовину видаляють за допомогою електровідсмоктувача. За допомогою бронхографії у дітей можна визначити розміри, форму, точну локалізацію залишкової плевральної порожнини.
Статью подготовил и отредактировал: врач-хирург Пигович И.Б.