Проблема з авторизацією вирішена. Якщо хтось не може увійти на форум, прошу писати на пошту admin@surgeryzone.net

Поділ майна подружжя, один з яких лікар

Аватар користувача
Irena
Повідомлень: 133
З нами з: 19 лютого 2015, 21:51
Спеціальність: невролог
Звідки: Київ

Поділ майна подружжя, один з яких лікар

Повідомлення#1 » 05 серпня 2015, 08:51

Поділ майна - завжди процес складний і тривалий. Як бути, якщо один з подружжя є лікарем і володіє медичним обладнанням або має свою приватну практику ?

Наше ліберальне сімейне законодавство зробило процедуру розлучення досить нескладною. А ось з поділом майна справи йдуть інакше, адже часто подружжя не знаходять компромісного рішення і звертаються до суду з позовом.

Згідно статті 60 Сімейного кодексу України, майно, нажите подружжям під час шлюбу, належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від того, що один з них не мав самостійного заробітку чи доходу з поважних причин, тобто у зв'язку з навчанням, доглядом за дітьми або хворобою. До об'єктів права спільної власності відносяться і зарплата, пенсія, стипендія, а також речі для професійних занять одного з подружжя - музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання, якщо їх придбали для одного з подружжя під час шлюбу. Спільна сумісна власність у разі поділу ділиться між подружжям порівну, якщо тільки інше ними не встановлено у шлюбному договорі. Не відноситься до спільної сумісної власності, а, значить, і не ділиться при розлученні особисте майно кожного з подружжя.

До такого Сімейний кодекс України відносить:

    • Перше: майно, придбане чоловіком або дружиною до шлюбу;
    • Друге: майно, отримане чоловіком або дружиною під час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
    • Третє: майно, придбане чоловіком або дружиною за час шлюбу, але за кошти, які належали чоловіку або дружині особисто;
    • Четверте: житло, земельну ділянку, набуту чоловіком або дружиною в порядку приватизації;
    • П'яте: речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;
    • Шосте: премії, нагороди, які вона, він одержали за особисті заслуги. Суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями (ведення домашнього господарства, виховання дітей тощо) сприяв її одержанню;
    • Сьоме: кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка належала чоловікові або дружині, а також як відшкодування завданої чоловікові або дружині моральної шкоди;
    • Восьме: страхові суми, одержані чоловіком або дружиною з обов'язкового особистого страхування, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з них.
    • Дев'яте: за рішенням суду - майно, придбане чоловіком або дружиною під час їхнього окремого проживання у зв'язку з фактичним припиненням шлюбних відносин.

Провести розділ майна можливе не тільки у випадку розірвання, а й перебуваючи в шлюбних відносинах, і не тільки в судовому порядку. Важливо знати, що стаття 74 Сімейного кодексу України передбачає, що, якщо чоловік і жінка проживають однією сім'єю, але не перебувають у зареєстрованому шлюбі між собою або в іншому шлюбі, то майно, набуте ними під час такого проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо вони у письмовій формі не домовилися про інше. Таке майно, нажите, як кажуть «в цивільному шлюбі», теж підлягає поділу. При згоді обох подружжя розділити майно можна добровільно, уклавши договір про розділ майна. Якщо це побутова техніка, то такий договір може бути усним. У випадку, якщо ділити будуть нерухомість - такий договір повинен бути письмовим і завіреним у нотаріуса.

Якщо розділити майно за взаємною згодою не вдалося - необхідно звертатися за вирішенням питання до суду. Тут вже будуть вступати в дії правила Сімейного кодексу. Так, нероздільні речі присуджуються одному з подружжя. Наприклад: автомобіль не може ділитися порівну. Суд присуджує автомобіль одному з подружжя і зобов'язує його виплатити компенсацію в розмірі половини його вартості другому з подружжя.

Речі для професійних занять присуджуються тому з подружжя, який використовував їх у своїй професійній діяльності. Вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна другому з подружжя. У сімейній парі, в якій чоловік або дружина працюють лікарем, правила поділу майна ті ж. Якісь інструменти та матеріали, які співробітник купує за свій рахунок через те, що роботодавець цього зробити нездатний - при розділі майна присуджуються лікарю. Однак, якщо у такого лікаря є у власності медичне обладнання, приміщення власного кабінету, матеріали, інструменти - тут виникає ряд особливостей. Адже, по суті, розділу підлягає медичний бізнес одного з подружжя, а законодавство з питання розділу такого майна дозволяє приймати судам суперечливі рішення. Так, якщо один з подружжя зареєстрований як фізична особа - підприємець, і таке майно використовується ним у підприємницькій діяльності, то воно не підлягає поділу. Така позиція представлена ​​в пункті 29 постанови Пленуму Верховного Суду України від 21.12.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна»: майно фізичної особи - підприємця не є об'єктом спільної сумісної власності подружжя. Інший із подружжя має право тільки на частку одержаних доходів від цієї діяльності. Але таке роз'яснення не враховує положень частини четвертої статті 61-ій Сімейного Кодексу України про те, що речі для професійних занять (музичні інструменти, оргтехніка, медичне обладнання та інше), придбані під час шлюбу для одного з подружжя, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Саме речі для професійних занять складають або можуть становити базу або первинний капітал підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, адже реалізація свого професійного вміння можливе як за наймом, так і самостійно, зареєструвавшись фізичною особою - підприємцем. З позиції Сімейного кодексу України - це майно є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, а з позиції Роз'яснень - особиста власність одного з подружжя, зареєстрованого фізичною особою - підприємцем.

На противагу Постановою Верховного Суду, Рішення Конституційного Суду України № 17 від 19.09.2012 року про тлумачення статті 61 Сімейного кодексу України говорить про те, що статутний капітал і майно приватного підприємства є об'єктом спільної власності подружжя і підлягає поділу. Але тільки у випадку, якщо підприємство було створено під час шлюбу і за рахунок спільної сумісної власності подружжя. Часто це рішення Конституційного Суду було підставою для поділу майна фізичної особи підприємця. У випадку, якщо організаційно правовою формою медичного бізнесу одного з подружжя було вибрано юридична особа, найчастіше - товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ), то така юридична особа є одноосібним власником майна і при розлученні другий з подружжя має право вимагати тільки частку в доході. І то у випадку, якщо статутний капітал був сформований за рахунок загального спільного майна. Але ніде не вказано - частку в доході за який період?

Аналіз судової практики дозволяє зробити висновок, що суди по-різному задовольняють вимоги подружжя по розділу бізнесу. Згідно законодавству і судової практиці, майно підприємств юридичних осіб не є спільною сумісною власністю подружжя, оскільки знаходиться у власності підприємства, а не у власності одного з подружжя, і тому не може бути предметом поділу між подружжям. Але суди часто задовольняють вимоги про визнання частини статутного капіталу, внесеної одним з подружжя спільною сумісною власністю, яка підлягає поділу. На підставі цього зобов'язують виплатити компенсацію другому з подружжя в розмірі половини вартості внесеної частини.

Підводячи підсумок, хотілося б відзначити, що конкретне рішення суду у справі про розподіл майна залежить скоріше від правової позиції судді і грамотно складеного позову з метою захисту Ваших майнових інтересів. Для того, щоб не доводити справу про розділ майна до суду, намагайтеся використовувати розумну альтернативу - складання шлюбного контракту та договору про розподіл майна.

Аватар користувача
виктордовгий
Повідомлень: 130
З нами з: 12 травня 2015, 13:55
Звідки: Харків
Спеціальність: економічна, правознавство, дежавне управління
Звідки: керівний працівник
Місце роботи: орган державної влади

Re: Поділ майна подружжя, один з яких лікар

Повідомлення#2 » 23 жовтня 2015, 11:18

Якщо комусь цікаво, як првильно "потерять" майно, будь-ласка, можу розповісти, тільки потрібна конкретна жиитева ситуація? Бо варіацій дуже багато.

Таня М.
Повідомлень: 139
З нами з: 05 березня 2015, 12:48
Спеціальність: сімейна медицина
Звідки: Україна

Re: Поділ майна подружжя, один з яких лікар

Повідомлення#3 » 23 жовтня 2015, 13:09

А для чого комусь "терять" майно? Перед розлученням, чи що?

Аватар користувача
виктордовгий
Повідомлень: 130
З нами з: 12 травня 2015, 13:55
Звідки: Харків
Спеціальність: економічна, правознавство, дежавне управління
Звідки: керівний працівник
Місце роботи: орган державної влади

Re: Поділ майна подружжя, один з яких лікар

Повідомлення#4 » 27 жовтня 2015, 18:18

ну наприклад, дружина розійшлася і чоловіком давно, - до 2005 року, суд проголосив рішення, а розірвання шлюбу в органі РАЦСу не реєструвала, чоловяга ж немав стабільних прибутків та не скопив активу, а тут дізнався , що дружина придбала наприклад авто, так ось за законодавством України ці люди це майно (авто) спільна сумісна власність і підлягає поділу. ця ситуація стосується і аліментів, чоловік залишиву дружину дитину і спільно придбану квартиру! сторони отримали рішення суду. Далі після спливу 5-ти 10 ти років дружина дізналася, що в чоловіка є майно і згадала про його обовязок платити аліменти, оловіку не то щоб грошей шкода - діло принципу! утворилася заобргованість зі сплати аліментів, а тут пеня. майно в арешті, що робити?
Окремо по різному визначався поділ приватизованої одним із подружжя за паріод шлюбу квартири, то індивідуальна, то спільна сумісна, то знову індивідальна власність.
Отже самий надійний виходом є "потярять все имущество" на зло кредиторам, а ніж ділити його чи обертати на відшкодування заборгованості!

Повернутись до “Загальні медичні питання”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: 1 і 0 гість

cron